Oko w oko z Valentinem Dah

• autor: jerres, 2014-09-15 20:44

Dziś na tapetę bierzemy Valentina Dah niezłego, wszechstronnego piłkarza, najwyższego w naszym klubie, kapitana, pełnego humoru, no i ......byłego reprezentanta swego kraju -

Opowiedz w kilku zdaniach o swoim ojczystym kraju
- Burkina Faso to spokojny kraj, w którym można czuć się bezpiecznie. Temperatura w lecie to około 35 stopni, a w zimie 25. Mamy dobre potrawy, najczęściej przygotowywane z ryżu i kurczaka. Jest tam wiele młodych chłopaków, którzy potrafią grać w piłkę.

Masz typowo europejskie imię. Skąd to?

- Burkina Faso to była kolonia francuska. Więc dużo związków z tym krajem jest. Także imiona francuskie

Jako młody piłkarz miałeś epizod we francuskim Montpellier. Trenowałeś z kimś znanym?
- Tak, trenowałem z Habib Bamogo, który grał w Montpellier, Olimpique Marseille, Nice, w młodzieżowej kadrze Francji, a potem w seniorach Burkina Faso. Był także Geoffrey Jourdren, bramkarz Montpellier, który jest tam do dzisiaj i w sezonie 2011/12 zdobył mistrzostwo Francji.

Niewiele osób wie, ale jesteś byłym reprezentantem swego kraju
- Zagrałem w kilku spotkaniach towarzyskich reprezentacji U19 Burkina Faso - między innymi przeciwko Togo, Nigerii i Gambii. Grałem też w pierwszej reprezentacji w meczu towarzyskim w Dubaju przeciwko Korei Południowej. Rozegrałem pełne 90 minut, mecz zakończył sie wynikiem 0:1. W tym meczu zagrał również Park Ji-Sung, były piłkarz ManUtd....

Pierwszy swój mecz w Polsce zagrałeś w Bydgoszczy przeciwko....Finishparkiet Drwęcy w 2006 roku
- Był to mój pierwszy mecz w Polsce w barwach Zawiszy. Wszedłem z ławki rezerwowych na jakieś 20 minut. Pamiętam, że zremisowaliśmy 0:0 i nie był to wygodny mecz dla Zawiszy. Było to w marcu, ale ja jeszcze nie byłem przystosowany do pogody i dla mnie było bardzo zimno.

Jak Ci się żyje w naszym mieście?
- Jest to fajne miejsce. Małe miasto - dzięki czemu można się skupić na graniu i trenowaniu. Mili ludzie, jestem zadowolony.

Grałeś już na różnych pozycjach. Ale w defensywie grasz po profesorsku.
- Tak, grałem w ataku, na środku pomocy i teraz na stoperze. Czuje się dobrze na środku obrony, nie widzę żadnego problemu. Najważniejsze, że gram regularnie, w każdym meczu i mogę pomóc drużynie.

Żyjesz w Polsce już prawie 9 lat. U Twego boku widać Natalię - piękną Polkę. Chyba tu zapuścisz korzenie
- Jestem z Natalią już prawie 4,5 roku. Planujemy wspólną przyszłość

Dziękuję za rozmowę